Tekirdağ-Saray Termik Santrali'ni Başat Enerji yapıp, işletecek   1.8.2006     Dünya

Santralın en geç 5 yıl içinde tamamlanarak enerji üretimine geçmesi planlanıyor

ANKARA - Tekirdağ-Saray Termik Santral ihalesini, Başat enerji firması kazandı. 5 firmanın katıldığı ihaleye, en uygun teklifi veren Başat Enerji ile yapıma yönelik anlaşmanın 9 Ağustos tarihinden sonra imzalanması bekleniyor.

Enerjide dışa bağımlılığın azaltılarak üretimin yerli kaynaklardan karşılanması amacı ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğünce programa alınan bir termik santral projesinin yapımı işi de sahibini buldu.

TKİ Genel Müdürlüğü tarafından rödovans sistemi ile ihale programına alınan Tekirdağ-Saray Termik Santral ihalesini, Başat enerji firması kazandı. 5 firmanın katıldığı ihaleye, en uygun teklifi Başat Enerji verdi. Son sözleşmenin 9 Ağustos tarihinden sonra imzalanması bekleniyor.

En geç 5 yıl içinde üretime geçecek

Anlaşma uyarınca, elektrik üretim amaçlı özel sektör tarafından işletmeye alınacak linyit sahaları projeleri arasında yer alan ve 129 milyon ton kömür rezervi bulunan Tekirdağ-Saray Termik Santralı, ilgili firma tarafından yapılarak işletilecek. Santralın en geç 5 yıl içinde tamamlanarak enerji üretimine geçmesi planlanıyor.

TKİ'nin aynı model uyarınca Çankırı-Orta, Bolu-Göynük,Bingöl-Karlıova,Adana-Tufanbeyli,Bursa-Davutlar santral yapım projeleri bulunuyor.

Daha önce Çankırı-Orta santralını Çalık enerji firması üstlenirken, Bingöl-Karlıova santralına teklif gelmediği için ihalenin önümüzdeki günlerde yenilenmesi bekleniyor.


Bu haberi arkadaşına gönder:
Gönderen Ad Soyad : 
Alıcı E-Posta Adresi :